Najlepiej zapoznać się z PISAKiem zaczynając go od razu używać — nie wymaga to żadnych opłat, program jest dostępny za darmo na licencji GPL jak GNU/Linux. Do pierwszego uruchomienia potrzebne będzie minimum umiejętności komputerowych: podstawowa obsługa systemu Linux lub umiejętność nagrywania obrazów na dysk (USB lub DVD) i uruchamiania komputera z takiego dysku. Jeśli nigdy tego nie robiliście, najlepiej poszukać kogoś z wiedzą i doświadczeniem.
Co wybrać?
Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie PISAKa na stałe, w dostępnym również za darmo systemie GNU/Linux.
Jeśli chcesz tylko zobaczyć PISAKa w akcji i nie masz lub nie chcesz instalować Linuksa, możesz jednorazowo uruchomić komputer z płyty DVD lub dysku USB. Poniżej opisujemy obydwa sposoby.
Aby zainstalować PISAKa, potrzebna jest podstawowa wiedza o komputerach (na przykład wpisywanie komend w terminalu) i podłączony do Internetu komputer z systemem Ubuntu Linux w wersji 16.04. Aby zainstalować PISAKa na takim systemie, należy ściągnąć skrypt instalujpisak.sh na dysk i uruchomić go, wpisując w terminalu polecenie
bash instalujpisak.sh
Instalacja trwać może od kilku do kilkudziesięciu minut, zależnie od szybkości komputera i łącza z Internetem. Na początku skrypt poprosi o wpisanie hasła użytkownika, na którego koncie instalowany jest PISAK. Po zakończeniu w terminalu powinno wyświetlić się podsumowanie. Jeśli wszystko poszło dobrze, będzie to:
Wygląda na to, że instalacja przebiegła pomyślnie. Program możesz uruchomić poleceniem pisak po ponownym zalogowaniu
Od tego momentu PISAK może być uruchamiany poleceniem
pisak
w nowo otwartym terminalu.
Do bezawaryjnej instalacji za pomocą tego skryptu, PISAK wymaga wersji Ubuntu 15.10.
- ściągamy na dysk plik pisak.iso
- tworzymy na jego podstawie bootowalną płytę lub dysk USB.
- wyłączamy komputer
- wkładamy utworzony dysk do napędu lub gniazdka USB
- w trakcie uruchamiania komputera będziemy musieli spowodować, żeby tym razem system uruchomił się z przygotowanego dysku a nie jak zawsze z dysku wewnętrznego. Wymaga to zwykle "wejścia do" BIOS
- po udanej zmianie parametrów BIOS (boot sequence) powinien uruchomić się PISAK.
Zapraszamy również do zapoznania się z przygotowaną przez nas instrukcją: kliknij tutaj, aby pobrać plik PDF (25 MB)