W roku 1980 Richard Stallman z MIT chciał zmodyfikować sterownik drukarki. Kod źródłowy sterownika okazał się wyłączną własnością producenta. Ciąg dalszy tej historii to założona przez niego Fundacja Wolnego Oprogramowania, projekt GNU, GNU/Linux i Android.

W roku 2008 Piotr Durka z Uniwersytetu Warszawskiego prowadził przygotowania do pierwszego w Polsce pokazu działania interfejsu mózg-komputer (obok widzimy surowy zapis wideo z tego wydarzenia). Protokół komunikacji z zakupionym przez UW systemem EEG okazał się wyłączną własnością producenta. Ciąg dalszy tej historii to założona przez niego firma BrainTech, pierwszy w świecie profesjonalny system EEG z kompletem oprogramowania i kodem źródłowym na otwartej licencji GPL i system PISAK, umożliwiający komunikację ze światem zewnętrznym niepełnosprawnym żyjącym w piekle zamknięcia.

Dostarczamy profesjonalne systemy rejestracji EEG i innych sygnałów bioelektrycznych (EMG, EOG, GSR), oparte o wzmacniacze i elektrody (wodne i żelowe) firmy TMSI i nowoczesne oprogramowanie do wizualizacji, analizy i projektowania eksperymentów, dostępne z kodem źródłowym.

Pokazujemy, jak łatwo oszukać zmysły. Multimedialna wystawa MÓZG, po prezentacjach w PKiN w Warszawie i Centrum Hewelianum w Gdańsku, jest dostępna do wynajęcia.

Tworzymy otwarty system komunikacji dla niepełnosprawnych żyjących w piekle zamknięcia. Jesteśmy liderem konsorcjum realizującego  projekt PISAK (Polski Integracyjny System Alternatywnej Komunikacji), dofinansowany przez NCBiR, we współpracy z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszeniem "Ożarowska" i Stowarzyszeniem "Mówić Bez Słów".